Žmogus, manantis jog yra biseksualus, dažnai sutrinka pajutęs trauką tos pačios lyties asmeniui. Bet ar gali tas vienintelis pojūtis paversti biseksualiu? Ar gali biseksualumas pakeisti pasimatymų įpročius ir savęs suvokimą? Nors visuomenėje sklando daug klaidingų versijų apie biseksualumą, Opiumas pasistengs padėti suprasti ir atsakyti į klausimą: „Ar aš biseksualus/i?“
Biseksualumas, kas tai?
Remiantis žmogaus teisių kampanijos teigimu, „Biseksualus asmuo yra tas, kuris jaučia potraukį daugiau nei vienai lyčiai.“ Tyrimai rodo, kad net pusė lesbiečių, gėjų ir biseksualų save suvokia kaip biseksualią asmenybę. Kitaip tariant biseksualūs , arba „bi“, žmonės sudaro didžiausią pavienę grupę LGBTQ+ bendruomenėje. Nors būti biseksualiu reiškia, kad gali jausti potraukį daugiau nei vienai lyčiai, tai nereiškia, kad biseksualiu tampi visam laikui. Tiesą sakant normalu, kad žmogaus potraukis vienai ar kitai lyčiai per gyvenimą keičiasi.
Sėkmingi heteroseksualūs sąntykiai nėra „tradicinės orientacijos“ garantas, jei žmogus jaučia potraukį ir tos pačios lyties atstovams.Taip pat biseksualumas nereiškia, kad potraukis vienai ar kitai lyčiai yra vienodas. Daugelis biseksualių žmonių jaučia nevienodą potraukį: vienus labiau jaudina moterys, kitus – vyrai . Švietėjas ir aktyvistas Robyn Ochs biseksualumo diapazoną apibendrina taip: „Aš save vadinu biseksualiu, nes pripažįstu, kad mano vidinis potencialas gali išprovokuoti geismą (romantiškai ir (arba) seksualiai) daugiau nei vienos lyties atstovui nebūtinai tuo pačiu metu, nebūtinai tokiu pačiu būdu ir ne tokia pačia stipria aistra. “
Kinsey skalė
Kinsey skalė yra įrankis, galintis padėti suprasti seksualumo tęstinumą už griežtų heteroseksualumo ir homoseksualumo rėmų. Pradininko Dr. Alfred Kinsey skalę tyrėjai naudojo paciento įvertinimui, remiantis jo seksualine ir romantiškąja patirtimi. Po įvertinimo tyrėjai kiekvienam pacientui priskirdavo skaičių nuo 0 iki 6. Skaičius 0 – visiškai heteroseksualus, skaičius 6 – visiškai homoseksualus. Pavyzdžiui, jei esi heteroseksualus, bet retkarčiais Tave traukia tos pačios lyties atstovas, Kinsey skalėje Tau būtų priskirtas įvertinimas nuo 1 iki 2. Dabar skalė yra patobulinta ir leidžia paprastai įsivertinti pačiam, kadangi seksualumas sudaro didelę asmeninio identiteto dalį. Tačiau remiantis griežtu biseksualumo apibrėžimu, skalėje jis nėra išskiriamas kaip atskira kategorija.
Biseksualumas vs. Panseksualumas
Biseksualumas yra gana lankti sąvoka. Iš pradžių tai apibūdino kaip potraukį tik vyrui arba moteriai, tačiau bėgant laikui sąvoka tapo platesnė ir dabar apima asmenis, kurie yra neapsisprendę dėl savo lyties. Tokios sąvokos kaip panseksualas ar žmogus be lyties, yra lygiavertės ir leidžia tiksliau apibūdinti žmogaus lytiškumą.
Romantinė ir seksualinė orientacija
Kai pradedi suvokti, kad jauti potraukį daugiau nei vienos lyties atstovams, gali labiau pasinerti į patiriamus pojūčius ir jausmus. Pavyzdžiui, tam tikrai lyčiai gali jausti didesnį seksualinį potraukį, nei romantišką. Seksualinis potraukis grindžiamas užsiliepsnojusia aistra ir paprastai jaučiamas iš karto. O romantiškas potraukis yra labiau orientuotas į vidinius jausmus, todėl paprastai ryšio vystimasis užtrunka ilgiau.
Biseksualų neigimas ir kitos kliūtys
Nepaisant to, kad visuomenė vis labiau pripažįsta LGBTQ+ benduomenę ir jos veiklą, dar yra daug klaidingų nuomonių ir išankstinių nusistatymų biseksualumo atžvilgiu. Deja, tačiau biseksualūs žmonės gana dažnai jaučia spaudimą pasirinkti vien tik heteroseksualius ar biseksualius santykius . Jie dažnai kaltinami bandymu nuslėpti homoseksualumą ar tiesiog dėmesio reikalavimu. Ir tokie kaltinimai kyla ne tik iš asmenų, nepriklausančių LGBTQ + bendruomenei. Bifobija ir biseksualų ignoravimas stebimas LGBTQ+ bendruomenėje ir diskusijose LGBTQ+ bendruomenei opiais klausimais. Daugelis žmonių mano, kad biseksualūs žmonės yra tiesiog heteroseksualūs ar homoseksualūs, priklausomai nuo asmens, su kuriuo šiuo metu susitikinėja, lyties. Pernelyg dažnai biseksualus asmuo laikomas heteroseksualiu vien dėl to, kad santykiauja su priešingos lyties atstovu. Aktorė Anna Paquin taip apibūdina biseksualumą santuokos su vyru kontekste: “Jei jūs su jais išsiskyrėte ar jie turėjo mirti, tai netrukdo jūsų seksualumui toliau egzistuoti. Taip tikrai nevyksta”. Nepadeda ir tai, kad biseksualūs žmonės yra nepakankamai pristatomi žiniasklaidoje, nors jie ir yra didžiausia grupė LGBTQ + bendruomenėje. Būtent dėl to kai kuriems žmonėms tampa sunkiau suprasti biseksualumą ir jo paplitimą.
Etiketės arba, ką tai gali reikšti tau
Nėra jokio testo, kurį galite atlikti norėdami sužinoti, ar esate biseksualus. Užduokite sau du klausimus:
- Ar tave traukia ne viena lytis?
- Ar jautiesi patogiai vadindamas save biseksualiu?
Viskas gerai, jei nesi visiškai tikras. Suprasti savo seksualumą ir orientaciją nėra lengva. Vieniems atrodo, kad etiketės verčia jaustis nepatogiai, o kitiems – suteikia motyvacijos. Pasitarkite su savimi ir nuspręskite, ar savo seksualumui apibrėžti norite naudoti tokią sąvoką kaip „biseksualus“. Galiausiai, visos sąvokos sukurtos tam, kad padėtų tau suprasti save, tačiau jos nebūtinai apibūdina tave. Be to, jūsų seksualinė tapatybė bėgant laikui gali keistis dėl naujų patirčių, kurios verčia pažinti save. Tai nereiškia, kad tu „apsimetinėjai“ ar „išgyvenai vieną etapą“. Natūralu, kad keitiesi ir tobulėji. Nebijokite tyrinėti ir užduoti klausimus tokius, kokie jums atrodo tinkami.
Kas toliau?
Kai tyrinėji savo tapatybę, naudinga įsitraukti į pačią LGBTQ + bendruomenę. Bendravimas su žmonėmis, kurie turi patirties, gali tau padėti atsakyti į rūpimus klausimus. Jei jautiesi nepatogiai kalbėdamas apie savo seksualinę pakraipą su šeima ar draugais, patariame pasinaudoti lytinio gyvenimo ir santykių konsultanto paslaugas.
Skaitykite daugiau:
Kodėl ne visi vyrai ryžtasi santykiams su giliomis moterimis?