OPIUMO KARALIAVIMO ISTORIJA NUO 3400 m. pr. Kr. iki…

Opiumo istorija

OPIUMO ISTORIJA ARBA KARLAS MARKSAS IR JO “OPIUMAS LIAUDŽIAI”

Opiumo istorija pr. Kr.:

apie 3400 m. pr. Kr.
Opiumo istorija prasideda kartu su  Šumerų civilizacija. Aguonos auginamos žemupyje Mesopotamijoje. Šumerai tai vadina „Hul Gil“, „džiaugsmo augalas“. Šumerai netrukus augalą ir jo euforinį poveikį perduos asirams. Aguonų auginimo menas tęsėsi nuo asirų iki babiloniečių, kurie savo ruožtu savo žinias perduos egiptiečiams.

apie 1300 m. pr. Kr.
Tėbų sostinėje egiptiečiai pradeda auginti opiumą thebaicum, savo jų garsiuose aguonų laukuose. Prekyba OPIUMU klesti valdant Tutanchamonui IV, Echnatonui ir karaliui Tutanchhamenui. Prekybos kelias apėmė finikiečius ir minojus, kurie pelningą daiktą per Viduržemio jūrą perkelia į Graikiją, Kartaginą ir Europą.

apie 1100 m. pr. Kr.
Kipro saloje „Jūros tautos“ meistriškai pagamina chirurginės kokybės peilius, kad nuimtų OPIUMĄ, kurį jie augintų, prekiautų ir rūkytų iki Trojos žlugimo.

460 m. pr. Kr.
Hipokratas, „medicinos tėvas“, atmeta stebuklingas OPIUMO sąvybes, tačiau pripažįsta jo, kaip narkotinio ir anestetinio poveikio naudą gydant vidaus, moterų ligas ir epidemijas.

330 m. pr. Kr.
Aleksandras Didysis su OPIUMU supažindina Persijos ir Indijos žmones.

Opiumo istorija I-XVI a.:

400 m
Su OPIUMU thebaicum, iš Egipto laukų Tebuose, Kiniją pirmą kartą supažindino arabų prekybininkai.

1300 m
OPIUMAS dingsta dviems šimtams metų iš Europos istorinių šaltinių. OPIUMAS tapo tabu tema mokymosi rateliams Šventosios inkvizicijos metu. Inkvizicijos akimis – viskas iš Rytų buvo susieta su Velniu.

1500
Portugalai, prekiaudami palei Rytų Kinijos jūrą, inicijuoja OPIUMO rūkymą. Poveikis buvo momentinis ir stiprus, tačiau tai buvo kinų praktika, kurią jie laikė barbariška.

1527 m
Reformacijos įkarštyje Paracelsus OPIUMĄ vėl įtraukia į Europos medicinos literatūrą, kaip laudaniumą. Šios juodosios piliulės arba „Nemirtingumo akmenys“ buvo gaminamos iš OPIUMO, citrusinių vaisių sulčių ir aukso kvintesencijos, ir buvo skiriami kaip skausmą malšinantys vaistai.

Opiumo istorija XVII-XVIII a.:

1600-ieji
Persijos ir Indijos gyventojai pradeda valgyti ir gerti OPIUMO mišinius, skirtus pramogoms.
Portugalijos prekybininkai, per Makao gabenantys Indijos OPIUMO krovinius, nukreipia savo prekybos srautus į Kiniją.

1606 m
Elžbietos I frachtuotiems laivams nurodoma įsigyti geriausią Indijos OPIUMĄ ir gabenti atgal į Angliją.

1680 m
Anglijos vaistininkas Thomasas Sydenhamas pristato Sydenhamo „Laudanum“ – OPIUMO, chereso vyno ir žolelių junginį. Jo tabletės kartu su kitais to meto vaistais tampa populiariomis priemonėmis nuo daugybės ligų.

1700 m
Nyderlandai eksportuoja Indijos OPIUMO siuntas į Kiniją ir Pietryčių Azijos salas; olandai kiniečiams pristato OPIUMO rūkymą tabako pypkėmis.

1729 m
Kinijos imperatorius Yungas Chengas paskelbė įsaką, draudžiantį rūkyti OPIUMĄ ir jį pardavinėti vidaus rinkoje, išskyrus licenciją naudoti kaip vaistus.

1750 m
Didžiosios Britanijos Rytų Indijos įmonė perima Bengalijos ir Biharo, OPIUMO auginimo rajonų kontrolę. Didžiosios Britanijos laivyba dominuoja OPIUMO prekyboje iš Kalkutos į Kiniją.

1753 m
Botanikos tėvas Linnaeus savo knygoje „Genera Plantarum“ pirmiausia klasifikuoja aguoną Papaver somniferum – kaip „miegą sukeliančią“.

1767 m
Didžiosios Britanijos Rytų Indijos bendrovės OPIUMO importas į Kiniją pasiekia stulbinančius du tūkstančius OPIUMO skrynių per metus.

1793 m
Didžiosios Britanijos Rytų Indijos įmonė nustato OPIUMO prekybos monopolį. Visiems aguonų augintojams Indijoje buvo uždrausta parduoti OPIUMĄ konkuruojančioms prekybos įmonėms.

1799 m
Kinijos imperatorius Kia Kingas visiškai uždraudė OPIUMO išgavimą, todėl prekyba ir aguonų auginimas tapo neteisėtas.

Opiumo istorija XIX a.

1800 m
Didžiosios Britanijos „Levant“ kompanija perka beveik pusę viso OPIJAUS iš Turkijos Smyrnos, tik importui į Europą ir Jungtines Valstijas.

1803 m
Friedrichas Sertuerneris iš Paderborno (Vokietija) atranda veikliąją OPIUMO medžiagą, ištirpindamas jį rūgštyje, tada neutralizuodamas amoniaku. Rezultatas: alkaloidai – Principium somniferum arba morfinas.
Gydytojai mano, kad OPIUMAS pagaliau buvo ištobulintas ir prisijaukintas. Morfinas giriamas kaip „paties Dievo vaistas“ dėl jo patikimumo, ilgalaikio poveikio ir saugumo.

1805 m
Kontrabandininkas iš Bostono (Masačusetso valstija) Charlesas Cabot bando iš britų įsigyti OPIUMO, o tada globojamas britų kontrabandininkų jį gabena į Kiniją.

1812 m
Amerikietis Johnas Cushingas, pasitelkęs savo dėdžių verslą, Jameso ir Thomaso H. Perkinso kompaniją Bostone, savo turtus įgyja kontrabanda gabendamas turkų OPIUMĄ į Kantoną.

1816 m
Johnas Jacobas Astoras iš Niujorko prisijungia prie OPIUMO kontrabandos prekybos. Jo „American Fur Company“ perka dešimt tonų Turkijos OPIUMO, o tada gabena kontrabandos daiktus į Kantoną Makedonijoje. Vėliau Astoras paliko Kinijos OPIUMO prekybą ir pardavė Anglijai.

1819 m
Rašytojas Johnas Keatsas ir kitos anglų literatūros asmenybės eksperimentuoja su OPIUMU, skirtu griežtai rekreaciniam naudojimui .

1821 m
Thomas De Quincey paskelbia savo autobiografinį pasakojimą apie priklausomybę nuo OPIUMO „Anglų OPIUMO vartotojo prisipažinimai“.

1827 m
E. Merck & Company iš Darmštato (Vokietija) pradeda komercinę morfino gamybą.

1830 m
Didžiosios Britanijos priklausomybė nuo gydomojo ir rekreacinio OPIUMO pasiekia piką, nes iš Turkijos ir Indijos importuojama 22 000 svarų OPIUMO.
Londono „Jardine-Matheson & Company“ Indiją ir jos OPIUMĄ paveldi iš Didžiosios Britanijos Rytų Indijos bendrovės, kai nebegalios įgaliojimai valdyti ir diktuoti Britanijos Indijos prekybos politiką.

1837 m
Elizabeth Barrett Browning patenka į morfijaus kerus. Tačiau tai netrukdo jai rašyti „poetinių straipsnių“.

1839 m. Kovo 18 d
Linas Tse-Hsu, imperijos Kinijos komisaras, atsakingas už OPIUMO srauto slopinimą, liepia visiems užsienio prekybininkams atsisakyti OPIUMO. Reaguodami į tai, britai siunčia į Kinijos pakrantę karinius laivus, pradedant Pirmąjį OPIUMO karą.

1840 m
Naujieji anglai į JAV atveža 24 000 svarų OPIUMO. Tai atkreipia JAV muitinės dėmesį, kuri nedelsdama nustato muito mokestį už importą.

1841 m
Kinai yra nugalėti britų Pirmajame OPIUMO kare. Honkongas kartu su didžiuliais mokesčiais yra perleidžiamas britams.

1852 m
Britai atvyksta į Žemutinę Birmą, iš Indijos importuodami didelį kiekį OPIUMO ir parduodami jį per vyriausybės kontroliuojamą OPIUMO monopolį.

1853 m
Edinburgo daktaras Aleksandras Woodas atranda naują morfino vartojimo metodą – injekciją švirkštu. Jis mano, kad morfino poveikis pacientams yra momentinis ir tris kartus stipresnis.

1856 m
Britai ir prancūzai atnaujina priešiškumą prieš Kiniją Antrojo OPIUMO karo metu. Po kovos Kinija yra priversta mokėti dar vieną kompensaciją. OPIUMO importas yra įteisintas.
Opijaus gamyba padidėja pietryčių Azijos aukštikalnėse.

1874 m
Anglų tyrinėtojas C. R. Wrightas pirmiausia sintezuoja heroiną arba diacetilmorfiną virdamas morfiną virš viryklės.
San Franciske rūkyti OPIUMĄ miesto ribose draudžiama. Apsiribojama kaimyniniais kinų kvartalais ir jų OPIUMO tankumynais.

1878 m
Didžioji Britanija priima OPIUMO įstatymą tikėdamasi sumažinti opijaus vartojimą. Pagal naująjį reglamentą OPIUMĄ gali parduoti tik registruoti Kinijos OPIUMO rūkaliai ir Indijos OPIUMO valgytojai, o birmiečiams griežtai draudžiama rūkyti OPIUMĄ.

1886 m
Britai įsigyja Birmos šiaurės rytų regioną – Šano valstiją. Nepaisant Didžiosios Britanijos pastangų išlaikyti griežtą OPIUMO prekybos monopolį, OPIUMO gamyba ir kontrabanda žemutiniame Birmos regione klesti.

1890 m
JAV Kongresas savo ankstyviausiuose įstatymuose, susijusiuose su narkotikais, nustato įstatymą dėl OPIUMO ir morfino.
Bulvariniai leidiniai, priklausantys Williamui Randolphui Hearstui, skelbia pasakojimus apie baltųjų moterų suviliojimą kinų vyrų OPIUMO pagalba, kad sukeltų „geltonojo pavojaus“ baimę, užmaskuotą kaip „kovos su narkotikais“ kampanija.

1895 m
Heinrichas Dreseris, dirbantis „Bayer“ kompanijoje, Elberfelde, Vokietijoje, pastebi, kad skiedžiant morfiną acetilais, gaunamas vaistas be įprasto morfino šalutinio poveikio. Bajeris pradeda gaminti diacetilmorfiną ir pavadina „heroinu“. Heroinas komerciškai nebus pristatytas dar trejus metus.

Opiumo istorija XX a.

1900-ųjų pradžia
Filantropinė Sent Džeimso draugija JAV surengė nemokamų opiumo mėginių siuntimo paštu kampaniją narkomanams, bandantiems atsisakyti savo įpročių.
Britų ir prancūzų pastangos kontroliuoti OPIUMO gamybą Pietryčių Azijoje yra sėkmingos. Nepaisant to, šis Pietryčių regionas, vadinamas „auksiniu trikampiu“, galiausiai tapo pagrindiniu pelningos OPIUMO prekybos dalyviu 1940 m.

1902 m
Įvairiuose medicinos žurnaluose gydytojai aptaria šalutinį poveikį vartojant opiumą kaip morfino laipsnį mažinantį vaistą. Keletas gydytojų tvirtina, kad jų pacientai sirgo heroino abstinencijos simptomais, lygiais priklausomybei nuo morfino.

1903 m
Opiumo priklausomybė padidėja iki nerimą keliančio lygio.

1905 m
JAV Kongresas uždraudžia OPIUMĄ.

1906 m
Kinija ir Anglija pagaliau priėmė sutartį, ribojančią Kinijos ir Indijos OPIUMO prekybą.
Keletas gydytojų eksperimentuoja su priklausomybės nuo heroino gydymo būdais. Daktaras Aleksandras Lambertas ir Charlesas B. Townsas savo populiarų vaistą įvardija kaip „pažangiausią, efektyviausią ir užjaučiantį vaistą“ nuo priklausomybės nuo heroino. Vaistą sudarė 7 dienų režimas, kuris apėmė penkių dienų heroino valymą iš narkomano sistemos su belladonna deliriumo dozėmis.
JAV Kongresas priima Pure Food and Drug Act, reikalaujantį farmacijos kompanijų ženklinti patentinių vaistų turinį. Todėl opiatų ir opiatų vartotojų prieinamumas žymiai sumažėja.

1909 m
Pirmasis federalinis narkotikų draudimas perduodamas JAV, draudžiantis OPIUMO įvedimą. Jis buvo priimtas rengiantis Šanchajaus konferencijai, kurioje JAV spaudžia teisės aktus, kuriais siekiama sustabdyti OPIUMO pardavimą Kinijai.

1909 m. Vasario 1 d
Šanchajuje renkasi Tarptautinė opijaus komisija. JAV delegacijai vadovauja daktaras Hamiltonas Wrightas ir vyskupas vyskupas Henry Brentas. Abu bandys įtikinti tarptautinę delegaciją apie amoralius ir blogus OPIUMO padarinius.

1910 m
Po 150 metų nesėkmingų bandymų atsikratyti šalies OPIUMO, kinai pagaliau sėkmingai įtikina britus išardyti Indijos ir Kinijos OPIUMO prekybą.

1914 m. Gruodžio 17 d
Harisono narkotikų įstatymo priėmimas, kurio tikslas – pažaboti piktnaudžiavimą narkotikais (ypač kokainu, bet ir heroinu). Tai reikalauja, kad gydytojai, vaistininkai ir kiti narkotikus išrašę asmenys registruotųsi ir sumokėtų mokestį.

1923 m
JAV iždo departamento Narkotikų skyrius (pirmoji federalinė narkotikų agentūra) uždraudžia visus legalius narkotikų pardavimus. Uždraudus legalias vietas pirkti heroiną, narkomanai priversti pirkti iš nelegalių gatvės prekeivių.

1925 m
Po pirmojo federalinio OPIUMO draudimo Niujorko kinų kvartale atsiveria klestinti juodoji rinka.

1930-ieji
Didžioji dalis nelegalaus opiumo, gabenamo į JAV, yra iš Kinijos ir yra rafinuojamas Šanchajuje ir Tietsine.

1940-ųjų pradžia
Antrojo pasaulinio karo metu OPIUMO prekybos keliai yra užblokuoti ir nutrauktas OPIUMO srautas iš Indijos ir Persijos. Baimindamiesi prarasti OPIUMO monopoliją, prancūzai ragina Hmongo ūkininkus plėsti OPIUMO gamybą.

1945–1947 m
Birma savo nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos įgyja pasibaigus Antrajam pasauliniam karui. Šanio valstijose klesti OPIUMO auginimas ir prekyba.

1948–1972 m
Korsikos gangsteriai dominuoja JAV heroino rinkoje palaikydami ryšį su mafijos narkotikų platintojais. Marselio laboratorijose išgryninus neapdorotą turkų OPIUMĄ, narkomanai gali lengvai įsigyti heroino Niujorko gatvėse.

1950-ieji
JAV pastangos suvaldyti komunizmo plitimą Azijoje apima aljansų užmezgimą su gentimis ir karo vadais, gyvenančiais Auksinio trikampio (Laosą, Tailandą ir Birmą apimančios platybės) teritorijose, taip užtikrinant prieinamumą ir apsaugą palei pietryčių Kinijos sieną. JAV ir Prancūzija, norėdamos išlaikyti savo santykius su karo vadais, toliau finansuodamos kovą su komunizmu, aprūpina narkotikų karo vadus ir jų armijas šaudmenimis, ginklais ir oro transportu OPIUMO gamybai ir pardavimui. Rezultatas: sprogimas dėl heroino prieinamumo ir neteisėto srauto į JAV bei į narkotikų platintojų ir narkomanų rankas.

1962 m
Birma uždraudžia OPIUMĄ. Tačiau čia opiumo istorija nesibaigia…

1965–1970 m
JAV dalyvavimas Vietname kaltinamas dėl nelegalaus heroino kontrabandos į valstybes. Siekdama padėti JAV sąjungininkams, Centrinė žvalgybos agentūra (CŽV) įsteigia užsakomąją oro linijų bendrovę „Air America“, kuri gabens neapdorotą OPIUMĄ iš Birmos ir Laoso. Be to, dalį OPIUMO Korsikos gangsteriai nugabens į Marselį, kad išgrynintų jį į heroiną ir per Prancūziją išsiųstų į JAV. Apskaičiuota, kad narkomanų JAV skaičius siekia 750 000.

1970 spalio mėn.
Legendinis dainininkas Janis Joplin rastas negyvas Holivudo viešbutyje „Landmark“, nukentėjusiame nuo „atsitiktinio heroino perdozavimo.

1972 m.
Heroino eksportas iš Pietryčių Azijos auksinio trikampio, kurį kontroliuoja Šano karo vadas Khun Sa, tampa pagrindiniu žaliavinio OPIUMO šaltiniu pelningoje narkotikų prekyboje.

1973 m. Liepos 1 d.
Prezidentas Nixonas sukuria DEA (Narkotikų vykdymo administraciją) pagal Teisingumo departamentą, kad vienoje agentūroje sutelktų praktiškai visas federalines narkotikų vykdymo užtikrinimo galias.

1970-ųjų vidurys
Saigonas krenta. Heroino epidemija aprimo. Ieškant naujo žaliavinio OPIUMO šaltinio, gaunama Meksikos Sierra Madre. „Meksikos purvas“ laikinai pakeis „China White“ heroiną iki 1978 m.

1978 m.
JAV ir Meksikos vyriausybės randa būdą pašalinti žalio OPIUMO šaltinį – apipurškiant aguonų laukus agentu „Orange“. Sunaikinimo planas vadinamas sėkmingu, nes „Meksikos purvo“ kiekis JAV narkotikų rinkoje mažėja. Reaguodamas į tai, kad sumažėjo „Meksikos purvo“ prieinamumas, Auksinio Pusmėnulio rajone yra kitas heroino šaltinis – Iranas, Afganistanas ir Pakistanas, sukeldamas dramatišką nelegalaus heroino gamybos ir prekybos augimą.

1982 m.
Komikas Johnas Belushi iš „Animal House“ šlovės miršta dėl heroino ir kokaino perdozavimo.

1984 m. Rugsėjo 13 d.
JAV valstybės departamento pareigūnai, po daugiau nei dešimtmetį trukusių pasėlių pakeitimo programų, skirtų trečiojo pasaulio augintojams, auginantiems marihuaną, koką ar OPIUMĄ, daro išvadą, kad taktika negali būti veiksminga neišnaikinus augalų ir vykdant baudžiamąją atsakomybę. Gauti naikinimo programų Birmoje, Pakistane, Meksikoje ir Peru rezultatai yra prasti.

1988 m.
OPIUMO gamyba Birmoje didėja vadovaujantis Birmos chuntos režimo valstybinės teisėtvarkos atkūrimo tarybai (SLORC).
Didžiausias heroino konfiskavimas yra Bankoke. JAV įtaria, kad 2400 svarų sterlingų heroino siunta, vykstanti į Niujorką, kilo iš Auksinio trikampio regiono, kurį kontroliavo narkotikų karo vadas Khun Sa.

1990 m.
JAV teismas apkaltino prekybą heroinu Khano Sa, Jungtinės armijos „Shan“ lyderį ir žinomą narkotikų karo vadą, kaltinimus. JAV generalinė prokuratūra Khun Sa kaltina 3500 svarų heroino importu į Niujorką per aštuoniolika mėnesių, taip pat laikydama jį atsakingu už Bankoke konfiskuoto heroino šaltinį.

1992 m.
Teigiama, kad Kolumbijos narkotikų valdovai į JAV įneša aukštos kokybės heroino formą.

1993 m.
Tailando armija, remiama JAV kovos su narkotikais agentūros (DEA), pradeda savo operaciją, siekdama sunaikinti tūkstančius hektarų opijaus aguonų iš Auksinio trikampio regiono laukų.

1993 m. Spalio 31 d.
Heroinas nusineša dar vieną gerai žinomą asmenybę. Dvidešimt trejų metų aktorius Riveris Feniksas mirė nuo heroino ir kokaino perdozavimo – to paties „greičio kamuolio“ derinio, kuris nužudė komiką Johną Belushi.

1994 m. Sausio mėn.
Pastangos išnaikinti OPIUMĄ jo ištakose tebėra nesėkmingos. Klintono administracija nurodo perkelti politiką nuo ankstesnių administracijų kovos su narkotikais kampanijų. Vietoj to dėmesys sutelktas į „institucijų kūrimą“ tikintis, kad „stiprindamas demokratines vyriausybes užsienyje, jis skatins laikytis įstatymų ir skatinti teisėtas ekonomines galimybes“.

1994 m. Balandžio mėn.
Sietle gyvenančios alternatyvaus roko grupės „Nirvana“ pagrindinis dainininkas Kurtas Cobainas mirė dėl su heroinu susijusios savižudybės.

1995 m
Pietryčių Azijos Auksinio trikampio regionas šiuo metu yra lyderis OPIUMO gamybos srityje, per metus išgaunantis 2500 tonų. Pasak JAV narkotikų ekspertų, yra nauji narkotikų gabenimo keliai iš Birmos per Laosą į pietų Kiniją, Kambodžą ir Vietnamą.

1996 m. Sausio mėn.
Khun Sa, vienas galingiausių Šano valstijos narkotikų karo vadų, „pasiduoda“ SLORC. JAV yra įtartina ir baiminasi, kad šis susitarimas tarp valdančiosios chuntos režimo ir Khun Sa apima susitarimą, leidžiantį „OPIUMO karaliui“ išlaikyti savo OPIUMO prekybos kontrolę, tačiau mainais už tai nutraukti 30 metų trukusį revoliucinį karą prieš vyriausybę.

1996 m. Lapkričio mėn.
Teigiama, kad tarptautinės narkotikų prekybos organizacijos, įskaitant Kiniją, Nigeriją, Kolumbiją ir Meksiką, „agresyviai prekiauja heroinu JAV ir Europoje“.

2020.08.20 m. gimsta www.opiumas.com

 

//

 

Daugiau apie opiumo istorija – “Opiumo istorija – kas, kur, kaip ir kada?”

Sek Opiumą Facebook’e

Sek Opiumą Instagram’e